Menu

Ülane

August 20, 2016 - Aiaelanikud
Ülane

Kroonjas ülane (Anemone conoraria, kruunuvuokko) liht- ja täidisõielised sordid õitsevad juunist kuni oktoobrini. Õite värviskaala on väga lai, sinna ei kuulu aga kollane toon. Taimede kõrgus on keskmiselt 20…35 cm. Nad eelistavad päikesepaistelist kasvukohta ja vett läbilaskvat, hästi kõdunenud huumusmulda, ei talu värsket sõnnikut. Varajasema õitsemise ning pikema õitseaja saavutamiseks võib taimed kevadel pottides ette kasvatada istutades nad kasvukohale maikuu lõpul, kui öökülmade oht on möödas. Enne istutamist võiks mugulaid leotada kuni 24 tundi. Istutussügavus võiks olla 5 cm ning istutusvahekaugus 10 cm. Sügisel öökülmade tulekul võtke mugulad üles ja laske neil kuivada. Kuivanud mugulatel lõigake ära juuretipud ja varred. Olge hoolas, et te seejuures ei vigastaks pungi. Säilitage mugulaid kuivas ruumis temperatuuril 6…10* C. Soojemas kasvukohas, maja lõunapoolse seina ääres võib kroonjad ülased jätta talveks kasvukohale, kuid sel juhul tuleb nad kindlasti katta puulehtede, kuuseokste, õlgede või turbaga. Kroonjad ülased sobivad üksikult või rühmana madalate püsilillede vahele, kivide lähedusse ja veekogude äärde.
Sorte: ’De Caen’ – Eestis hästituntud lihtõitega erinevates säravates värvitoonides rikkalikult kaua õitsev sort, pehmetel talvedel võib isegi katte all talvituda. Sellisel juhul alustab õitsemist juba kevade lõpul
’St Brigid’ – säravates värvitoonides täidisõieline sort, eelmisest veidi külmaõrnem ega talvitu tavaliselt kasvukohal, pika õitsemisajaga rikkalikult õitsev suurepärane ja hästituntud aiailutaim.
Kroonjas ülane St Brigid

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *