Menu

Sibullillede hooldus

August 14, 2016 - Aiahooldus
Sibullillede hooldus

Lillesibulate mahapanekuaeg on erinev.
Augustis ja septembris istuta nartsissid, lumekupp, lumikelluke, püvilill, puškiinia, ülane, sügislill ja kaunis krookus.
Augustist kuni oktoobrini võib istutada liiliaid, kobarhüatsinte, kirgaslilli ja iiriseid.
Septembris-oktoobris istuta hüatsindid, laugud, tulbid ja krookused.
Nõuandeid sibullillede istutamiseks:
Sügisel:
1. Lillesibulate mahaistutamisega alusta augustis-septembris, sest näiteks nartsissisibul tahab juurdumiseks soojemat mulda. Samas tulbi jaoks on parim mulla temperatuur +9C, seega võib istutusaeg jääda ka oktoobrisse. Lumi- ja märtsikellukeste sibulad peaks mulda istutama esimesel võimalusel pärast nende muretsemist, sest sibulad on väga õhukese kestaga ja kuivavad ruttu.
2. Sibullill tahab kasvada valgusrikkas ja päikselises kohas.
3. Vali lillesibulatele kergem toitaineterikas muld, vaid nartsiss talub raskemat savist maad. Püvilillede ja liiliate sibulad istutada viljakasse ja hästi vett läbilaskvasse mulda. Sibulad ei talu liigniiskust. Poest ostetud sibulad tuleks maha istutada võimalikult kiiresti, et vältida nende läbikuivamist. Enne istutamist kaeva mulla hulka komposti või sügisväetist.
4. Lihtne reegel sibulate istutussügavuse arvestamiseks on: sibula õige istutussügavus on sibula enda kolmekordne kõrgus. Näiteks tulbisibul tuleb seega istutada 10-12 cm sügavusele.
5. Istutuskorv aitab tulbi- ja krookusesibulaid kaitsta näriliste eest, väldib sortide segunemist peenras ja hõlbustab Sul hiljem sibulate ülesvõtmist.
6. Varusta korvid nimelipikuga. Muidu ei pruugi enam kevadel meenutada, millise sordi õieilu Sind kõige enam võlub.

Kevadel:
7. Väeta sibullilli kevadel paaril korral lämmastik- või kompleksväetisega.
8. Kohe pärast õitsemist eemalda õievartelt seemnekuprad, jättes alles õievarred ja lehed.
9. Tulpe (välja arvatud Greigi- ja metstulbid) ja eriti hüatsinte on soovitatav võtta maast üles igal suvel kohe pärast lehtede kolletumist. Teisi sibullilli võid hoida mitu aastat samal kohal. Hoia üles võetud lillesibulaid õhurikkas ja varjulises kohas.
12. Sibulaid puhastades eralda tütarsibulad ning istuta need sügisel näiteks taga-aeda kosuma ja kasvama. Väikesed sibulad hakkavad õitsema 2-3 aasta pärast.

Ideid sibullillede peenra kujundamiseks

Allikas:
Lillesibulate istutamine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *