Menu

Roosid

August 13, 2016 - Aiaelanikud, Aiahooldus
Roosid

Üldiselt roosidest, nende istutamisest ja hooldusest saab lugeda siit.

Pinnakatteroose ei tunnista ükski roosiekspert ametliku klassina, kuid puukoolidel ja kasvatajatel on tulnud leida sobiv nimetus roosile, mis on keskmisest madalam ja laiem – eriti kui taim kasvab vabalt ja kärpimata. Pinnakatteroosid on pigem kompaktsed murevabad roosid ning täidavad ka suure pinna kaunite õitega terve suve vältel. See sordirühm on väga hea külmataluvusega ning tänu oma madalale kasvule sobib talvekattena ka ainult lumi.

Peenart või klumpi planeerides arvestage ühe ruutmeetri kohta neli istikut, sellest piisab, et katta kogu pind nii võrsete kui õitega. Potti mahub aga ainult üks istik ja talle on kasvuks vaja vähemalt 4−5 liitrit roosimulda või väetatud freesturvast. Eriti sobivad on kaheaastased omajuursed istikud, kuna nad taastuvad ka väga raske talve järel üsna jõudsalt.

Tähtsaim hooldustöö on varakevadine väetamine: siis segage ümber iga roosipõõsa mulda 25–50 grammi graanulites täisväetist.

Kastke õhtuti varakult, kuid seda on vaja teha vaid kuivemal perioodil. Rooside lehti ja võrseid rikkuvad kahjurid ilmuvad juba maikuus. Jälgige eriti võrsete otsi, kuhu munevad lehetäid ja kärsakad. Lehtede keerdudes või lehetäide ilmudes tehke kohe tõrjet.

Hilissügisel lõigake pinnakatjate võrsed tugevalt tagasi, õige on jätta need 20−25 cm pikkusteks. Jäägid komposteerige. Hoolsalt tagasi lõigatud roose on teil kevadel mugav väetada.

Loe veel siit
Veel pinnakatjatest

Peenraroosid jagatakse paljuõielisteks floribundroosideks ja suureõielisteks teehübriidroosideks.
Floribundroosid (F) on populaarne sordirühm, millede õied on koondunud kobarõisikutesse. Aretatud on floribundid grandifloorarooside ristamisel polüantroosidega. Selle sordirühma roosid õitsevad suve läbi korduvalt, põõsad on madalad ja kompaktsed, õiekobarad koosnevad 3-20 õiest. Õied on täidetud või tihedalt täidetud, lõhnata või nõrga lõhnaga. Peale roosa ja punase on floribundide hulgas palju teisi erinevaid värvitoone. Kuna floribundroosid õitsevad ka meie tingimustes kaua ja rikkalikult sobivad nad väga hästi kasutamiseks avalikel haljasaladel ja parkides. Oma dekoratiivsuse tõttu on nad ka aiapidajate lemmikud.
Teehübriidroosid (HT) on aretatud remontant- ja teerooside ristamisel. Sellesse sordirühma kuuluvatel roosidel on õied enamasti suured 8-10 cm, pooltäidetud kuni tugevasti täidetud, väga rikkaliku värviskaalaga. Enamasti õied lõhnavad tugevalt, lehed on suured ja ilusad, erineva värvitooniga. Teehübriidroosid õitsevad juuni keskpaigast kuni sügiseni, talvekindlus on väiksem kui remontantroosidel.

Pargiroosideks nimetatakse tagasihoidlikke 0,8 kuni 1,5 meetri kõrguseid roos-kibuvitsu. Pargiroosid on lähedased sugulased Lääne-Euroopa ja Ees-Aasia looduslikele vormidele. Tavapärastel talvedel on katteta talvitumine igati rahuldav. Hooldus seisnev vanade ja põdurate okste kevadises väljalõikamises. Õitevalikus domineerivad roosad, punased ja valged sordid. Erirühma moodustavad Lääne-Euroopa pargiroosid, millised on väga dekoratiivsed, kuid vajavad talveks mahapainutamist ning lumega katmist.

Paradiisiaias elavad:

“The (Pink) Fairy” on väikeste heleroosade, suuri kobaraid moodustavate õitega pinnakatteroos. Ühes kobaras 25 ja enam õit ning seetõttu lamanduvad Fairy oksad sageli omaenda õite raskuse all. Kasutatakse palju lausistutuses – ainult üks õitemeri. Õitseb rikkalikult jaanipäevast külmadeni. Moodustab kompaktse, kuni 60 cm kõrguse kuhiku, on hea talvekindlusega ja haigustele vastupidav.
IMG_4406

IMG_5222

Peenraroos Tom-Tom on püstja kujuga, madala kasvuga, kergelt lõhnav täidisõieline roos. Õied on nupus punased, hiljem roosad ja pleegivad päikse käes heledamaks.
IMG_4407

IMG_4455

Peenraroos Double Parfum on istutatud 2016 kevadel ja alustas esimese õitsemisega juuli lõpupoole. Õied lõhnavad õrnalt ja magusalt. Augusti lõpuks on põõsas endale väga kiirelt ühe täispika oksa kasvatanud ja selle otsast paistab uus õienupp.
IMG_5176

IMG_5223

2016 sai veel hangitud paljasjuursetena 4 erinevat peenraroosi. Pildid tulevad siis kui on midagi näidata.
“White Morsdag” ehk nn emadepäevaroos on 60-70 cm kõrgune kompaktne põõsas, mis õitseb korduvalt. Õied täidiselised ja ilma lõhnata.
Rumbat sai võetud juurde, selle kevadel istutatud taim näitab ka elumärke õnneks.
“Peace” ehk “Gloria Dei”

Peenrarooside valik paradiisiaias. Osade nimed on tuvastatud, osad veel tundmatud.
Persian Yellow
IMG_4309

IMG_4318

Hansa
IMG_4295

IMG_4296

Jaaniroos
IMG_4292

IMG_4293

Rubra
IMG_4253

Tundmatu madalapoolne valge
IMG_4396

Tundmatu, Hansa kõrgune, kuid punasemate õitega
IMG_4310

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *