Menu

Põõsaste hooldus

September 16, 2016 - Aiahooldus
Põõsaste hooldus

Tuhkur enelas “Greifsheim”
Aiakääridega minge põõsa kallale alles pärast õitsemist. Lõigake välja vanemaid õitsenud oksi. Noorel põõsal eemaldage enam-vähem kõik õitsenud oksad, vanemal umbes kolmandik. Lõigake võimalikult maapinna lähedalt – kuna see soodustab uute elujõuliste võrsete kasvu, tekivad tuhkrule enelale omased pikad kaarduvad oksad, mis õitsevad rikkalikult. Lõikamata põõsas muutub varsti tihedaks ja vähe õitsvaks pässakaks. Samamoodi lõigake ka nipponi enelat.
Vead
– Pärast õitsemist lõigatakse oksalt ära vaid pruunistunud õisikuga osa, et põõsas näeks ilus välja. See ergutab lõikekoha juures kasvama hulgaliselt külgvõrseid, suvega tekib sinna “luud”. Järgmisel aastal need peened oksad küll õitsevad, ilusaid pikki õiekaari aga põõsal pole.
– Suvel kärbitakse noori aastakasve.

Jaapani enelas
Suurel vanal põõsal lõigake seest 5–10 cm kõrguselt valikuliselt välja vanu jämedaid ja harunenud oksi. Puhastage põõsas ka peenikestest okstest, sest neile ei kasva ilusaid lehti ega õisi. Selliselt lõigatud põõsa jõud läheb alles jäänud tüüka uinuvatesse pungadesse, millest kasvavad jõulised noored võrsed.
Kindlasti tuleb maapinna lähedalt maha lõigata ilusate rohelise-punase-kollasekirjude lehtedega ‘Macrophylla’. Põhjus, miks seda toredat sorti näeb sageli inetult lamandunud olekus, on just vale lõikamine. Ei tohi jätta 20–30 cm kõrgust tüügast: selle otsast kasvama hakanud uued võrsed vajuvad pikemaks sirgudes laiali, sest 100–120 cm pikkune oks on raske. Kui ta algab maapinnalt, on ta tugev ega lamandu.
Vead
– Kui jaapani enelaid üldse ei lõigata, on neil mõne aasta pärast suurte värvikate õisikute asemel kribu õiepuru. Säravkollaste lehtedega sordid on tuhmilt kollakasrohelised.
– Massiline viga: pärast õitsemist lõigatakse pruunistunud õisikud ära, sest “selline põõsas on ju kole”. Selle tagajärjel hakkavad lõikekohast allpool arenema külgpungad, kasvab palju uusi võrseid ja oksa otsa tekib viht. Kui teid kuivanud õisikud siiski väga häirivad, siis lõigake need ära õisikurao kohalt. Niipea kui lõikate kaugemalt läbi oksa, hakkavad kohe arenema uued võrsed.

Põõsasmaran
Lõikamise eesmärk on saada hästi palju õisi. Paari aasta tagant lõigake põõsast välja maapinna lähedalt vanemaid jämedamaid ja harunenud oksi. Samuti eemaldage peenikesed oksad, mis raiskavad kasvuenergiat, aga õitsevad nirult.
Lõigatud põõsad vajavad jõudu uute okste kasvatamiseks, selleks andke neile kevadel kompostmulda või mõnd aia kompleksväetist. Kuid ärge liialdage, üleväetatud põõsas kaotab oma liigiomase kuju, aastakasvud on liiga võimsad ja põõsas vananeb kiiremini.
Vead
– Oks lõigatakse ära liiga kõrgelt, lõikekohale tekib uutest kasvudest suve jooksul pusa, milles olevad peened oksad ei õitse.
– Põõsast kärbitakse. Selline põõsas ei õitse või õitseb väga vähe, sest õiepungadega oksad on eemaldatud.
– Sügisel lõigatakse põõsalt ära pruunistunud õisikud. See soodustab külgokste arengut, tekib palju peenikesi nirult õitsevaid oksi. Kuivanud õisikud varisevad kevadel ise, need võib põõsalt ka luuaga ära pühkida.

Leave a Reply

Your email address will not be published.