Menu

Lumikelluke

March 8, 2017 - Aiaelanikud
Lumikelluke

Lumikelluke (Galanthus, puistolumikello) on umbes 19 liigiga sibultaimede perekond amarülliliste (Amaryllidaceae) sugukonnast, mis looduslikult kasvavad Euroopast Lääne-Aasiani.
Lumikelluke on väga varane ja külmakindel kevadlill, mis sobib kasvatamiseks püsilillede peenral, kiviktaimlas, puude ja põõsaste all, murus, rõdukastis jm. Eelistab huumusrikast niisket, kuid vett hästi läbilaskvat mulda, mis suvel läbi ei kuiva ning poolvarjulist kuni päikeselist kasvukohta. Kasvab ja õitseb hästi ka tavalisel aiamullal ning võib isegi kohati naturaliseeruda. Paljundatakse tütarsibulatega, mis tuleb istutada kohe pärast õitsemist või sügisel 5-10 cm sügavusele soovitava vahekaugusega 5-10 cm. Võib kasvada aastaid samal kohal, kuid soovitav on ümber istutada ja harvendada 4-6 aasta tagant.

Harilik lumikelluke (G. nivalis) kõrgus ulatub 10-15 sentimeetrini. Hariliku lumikellukese õied on väikesed (1,5-2 cm), pisikesed on ka sisemiste õielehtede tipulaigud. Looduslikult väga suurel alal kasvaval liigil on väga palju alamliike ja teisendeid, temast on aretatud sadu sorte. Näiteks on sordil ‘Scharlo-ckii’ õrn roheline triibumuster ka välimistel õiekattelehtedel, sordil ‘Lutescens’ on aga sigimik ja sageli laigudki kollased. XIX sajandi lõpus aretatud tugevalt lõhnav ‘S. Arnott’ on suurte ümardunud välimiste õiekattelehtedega ja jõulise kasvuga.

Kurruline lumikelluke (G. plicatus) on jõulise kasvuga ja paljuneb väga hästi, moodustades uhkeid tihedaid kogumikke. Tema 2 cm laiusi sügavama keskvaoga lehti katab hallikas vahakirme. Suured õied lõhnavad, sisemiste õielehtede südajad tipulaigud on silmatorkavad. Sordid ‘Cordelia’ ja ‘Jacqunetta’ on täidisõielised.

Suureõielisel lumikellukesel (G. elwesii) on üsna laiad hallika vahakirmega lehed. Levinumatest liikidest on ta ainuke, kel sisemistel õielehtedel on lisaks tipulaigule ka alusel roheline laik. Liik moodustab vähe sibulaid ja levib peamiselt seemnetega.

Allikad:
“Vapper lumikelluke”, Maakodu
Aiasõber: lumikelluke

Lumikelluke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *