Menu

Enelas

August 14, 2016 - Aiaelanikud, Aiahooldus
Enelas

Jaapani enelal on palju eri värvi õite ja lehestikuga sorte. Õitseb sama aasta võrsetel sõltuvalt sordist juunist oktoobini. Kuna õisikud on kõige suuremad ja säravamad ning ka lehevärv kõige erksam noortel okstel, on lõikamise eesmärk panna põõsad kasvatama noori võrseid. Selleks tuleb nooremad põõsad igal varakevadel maani (u 5 cm kõrguselt) maha lõigata.
Suurel vanal põõsal lõigake seest 5–10 cm kõrguselt valikuliselt välja vanu jämedaid ja harunenud oksi. Puhastage põõsas ka peenikestest okstest, sest neile ei kasva ilusaid lehti ega õisi. Selliselt lõigatud põõsa jõud läheb alles jäänud tüüka uinuvatesse pungadesse, millest kasvavad jõulised noored võrsed.
Kindlasti tuleb maapinna lähedalt maha lõigata ilusate rohelise-punase-kollasekirjude lehtedega ‘Macrophylla’. Põhjus, miks seda toredat sorti näeb sageli inetult lamandunud olekus, on just vale lõikamine. Ei tohi jätta 20–30 cm kõrgust tüügast: selle otsast kasvama hakanud uued võrsed vajuvad pikemaks sirgudes laiali, sest 100–120 cm pikkune oks on raske. Kui ta algab maapinnalt, on ta tugev ega lamandu.

Vead
– Kui jaapani enelaid üldse ei lõigata, on neil mõne aasta pärast suurte värvikate õisikute asemel kribu õiepuru. Säravkollaste lehtedega sordid on tuhmilt kollakasrohelised.
– Massiline viga: pärast õitsemist lõigatakse pruunistunud õisikud ära, sest “selline põõsas on ju kole”. Selle tagajärjel hakkavad lõikekohast allpool arenema külgpungad, kasvab palju uusi võrseid ja oksa otsa tekib viht. Kui teid kuivanud õisikud siiski väga häirivad, siis lõigake need ära õisikurao kohalt. Niipea kui lõikate kaugemalt läbi oksa, hakkavad kohe arenema uued võrsed.

Tuhkur enelas (‘Grefsheim’) õitseb mais-juunis, kaunilt kaarduvad oksad on siis üleni kaetud valgete õitega. Õitseb eelmise aasta võrsetel. Lõikamise eesmärk on sundida põõsast kasvatama suvega uued kaarjad oksad, mis kattuvad järgmisel kevadel õitega.
Aiakääridega minge põõsa kallale alles pärast õitsemist. Lõigake välja vanemaid õitsenud oksi. Noorel põõsal eemaldage enam-vähem kõik õitsenud oksad, vanemal umbes kolmandik. Lõigake võimalikult maapinna lähedalt – kuna see soodustab uute elujõuliste võrsete kasvu, tekivad tuhkrule enelale omased pikad kaarduvad oksad, mis õitsevad rikkalikult. Lõikamata põõsas muutub varsti tihedaks ja vähe õitsvaks pässakaks. Samamoodi lõigake ka nipponi enelat.

Vead
– Pärast õitsemist lõigatakse oksalt ära vaid pruunistunud õisikuga osa, et põõsas näeks ilus välja. See ergutab lõikekoha juures kasvama hulgaliselt külgvõrseid, suvega tekib sinna “luud”. Järgmisel aastal need peened oksad küll õitsevad, ilusaid pikki õiekaari aga põõsal pole.
– Suvel kärbitakse noori aastakasve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *